Ευρωπαϊκό Κύπελλο: Διομήδης Άργους - FH Hafnarfjordur 32-32 (εικόνες και βίντεο)

Κατάθεση ψυχής από τους Λύκους απέναντι στην πανίσχυρη Ισλανδική Hafnarfjordur. Έκτισαν δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο διάφορα 4 τερμάτων κα...

Κατάθεση ψυχής από τους Λύκους απέναντι στην πανίσχυρη Ισλανδική Hafnarfjordur. Έκτισαν δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο διάφορα 4 τερμάτων και πάλεψαν μέχρι το τέλος. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε. Αύριο όλοι στο πλευρό των Λύκων μας. Μας χρειάζονται!

Με γκολ του Ομάρ Σαλεμ σε νεκρό χρόνο, ο Διομήδης Άργους αναδείχτηκε ισόπαλος 32-32 με την πρωταθλήτρια Ισλανδίας FH Hafnarfjordur HC, στο πρώτο παιχνίδι του πρώτου γύρου του Ευρωπαικού κυπέλλου EHF.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 17-15 και στο 44’ με 25-20 όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 52’ σε 28-28.
Τα τελευταία λεπτά ήταν για γερά νεύρα με τις δυο ομάδες να μοιράζονται την ισοπαλία και να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Κυριακή (17/9), στις 18.30 και πάλι στη Νέα Κίο.
Οι «Λύκοι» για να προκριθούν στη δεύτερη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν την Παρτιζαν, θέλουν νίκη έστω και με ένα γκολ.

Διαιτητές: Άντε Μίκελιτς-Πέταρ Παράντινα (Κροατία). Κόκκινες: 28:57 Μπάγιος, 53:01 Τσάκαλος. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 6/6-3/3.

Οι συνθέσεις:

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τσέλιος, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 5, Ασβεστάς 3, Μπάγιος 1, Κωστακίδης, Μάνθος 4, Βουκαντίνοβιτς, Μπεκιάρης, Ορφανός, Καρκαγκέλης, Νικολίνταης, Σαλέμ 11, Στεφανίτσης 7.

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ: Αντρέσον 1, Αγκούστ Μπίργκισον, Πάλμαρσον 3, Φρίντρικσον 4, Χάρνταρσον, Μπράγκασον, Άρναρσον, Ασγκέιρσον 1, Χίλμισον, Όλαφσον 4, Ανταλστέινσον 4, Ντάβιντσον, Σίντρασον 1, Μπίργκιρ Μαρ Μπίργκισον 5, Άντρασον 4, Γκουντγιόνσον 5.